Як обрати франшизу супермаркету та не наробити помилок

17.05.2024

Вибір франшизи для супермаркету – важливий крок для підприємця у роздрібному бізнесі. Це не тільки про придбання права використовувати відомий бренд, але й про створення міцного фундаменту для свого бізнесу.

При виборі франшизи важливо уникнути типових помилок, які можуть коштувати часу, грошей та бізнесових можливостей. Ось кілька порад, які допоможуть зробити правильний вибір: ретельне дослідження ринку, вивчення умов франшизи, спілкування з іншими франчайзі, аналіз фінансового стану франшизера, реалістичне планування прибутку та правова перевірка.

Розглянемо ці пункти детальніше.

Ретельне дослідження ринку. Перш за все, потрібно зрозуміти, які потреби ринку можна задовольнити, відкриваючи супермаркет під відомою маркою. Чи є попит на продукти, які пропонує франшиза? Чи достатньо велика цільова аудиторія в регіоні, де ви плануєте відкрити магазин?

Аналіз конкурентів також надзвичайно важливий – це допоможе визначити, чи є у вашої франшизи переваги перед іншими гравцями на ринку.

Ретельне дослідження ринку включає збір та аналіз даних про потенційних споживачів, їхні звички, переваги та купівельну спроможність. Також необхідно оцінити загальну економічну ситуацію в регіоні.

Якщо економіка переживає спад, можливо, варто відкласти відкриття дорогих бутиків або магазинів преміумкласу, віддавши перевагу більш бюджетним опціям. З іншого боку, якщо регіон розвивається динамічно, може з’явитися шанс зайняти нішу з преміумпродуктами.

Останній крок – визначення географічного розташування вашого супермаркету. Важливо знайти місце, яке було б зручним і доступним для цільової аудиторії, а також, де конкуренція не була б надто високою. Це допоможе залучити більше клієнтів та забезпечити стабільний плин прибутку.

Вивчення умов франшизи. Детальне вивчення умов франшизного договору є критично важливим для забезпечення того, що ви повністю розумієте свої фінансові та оперативні зобов’язання перед франшизодавцем. Ось основні аспекти, на які варто звернути увагу:

  • початкові інвестиції. Це включає всі витрати, необхідні для запуску франшизи, такі як вартість франшизи, вартість обладнання, оформлення приміщення під брендовий стиль та інші стартові витрати. Нерідко до початкових інвестицій також входять витрати на облаштування місця під магазин, перші закупівлі товарів та маркетингові заходи на старті діяльності.
  • щомісячні відрахування та роялті. Більшість франшиз вимагає регулярних платежів, які можуть включати відрахування від продажів (роялті) та маркетингові збори. Роялті – це процент від щомісячного обороту, який сплачують франшизодавцю, тоді як маркетингові збори зазвичай йдуть на централізовані рекламні кампанії та просування бренду.
  • обмеження на постачальників та асортимент товарів. Франшизні угоди часто встановлюють строгі вимоги до асортименту товарів, які можуть продаватися, а також до вибору постачальників. Це може бути зроблено для забезпечення консистенції бренду, якості товарів та послуг у всій мережі франшизи. Вам потрібно знати, чи зможете ви вести роботу з місцевими виробниками, чи вам доведеться закуповувати товари через спеціально затверджені канали.
  • підтримка від франшизодавця. Важливо оцінити рівень підтримки, яку надає франшизодавець. Це включає тренінги для вас і вашої команди, консультації з управління та операцій, маркетингову та рекламну підтримку, а також технологічну підтримку, наприклад, управління запасами або касові системи. Якість цих послуг може значно вплинути на успішність вашого бізнесу.
  • довгострокові перспективи. Зверніть увагу на термін дії франшизного договору, умови продовження контракту, а також можливість виходу з франшизи. Це важливо для розуміння ваших довгострокових перспектив і гнучкості у веденні бізнесу.

Спілкування з іншими франчайзі. Спілкування з поточними франчайзі є неоціненним джерелом інформації, яке може допомогти вам уникнути типових помилок і зрозуміти реальні умови ведення бізнесу під брендом франшизи.

Ось декілька ключових аспектів, на які варто звернути увагу під час такого спілкування:

  • відповідність очікуванням (чи відповідає реальність очікуванням франчайзі),
  • виклики та проблеми (типові виклики та проблеми, з якими стикаються франчайзі),
  • задоволеність франшизою (чи задоволені франчайзі своїм вибором, і чи рекомендували б вони іншим цю франшизу),
  • рекомендації та поради.

Спілкування з існуючими франчайзі може надати вам глибше розуміння франшизи, показати її сильні та слабкі сторони, а також допомогти уникнути помилок, які вже зробили інші. Це дозволить вам прийняти виважене і обґрунтоване рішення про вступ до франшизи.

Реалістичне планування прибутку. Розуміння того, скільки часу займе досягнення точки беззбитковості, та які реалістичні прибутки можна очікувати, допоможе уникнути нереалістичних очікувань і розчарувань. Ефективне планування прибутку включає наступні кроки:

1. Прогнозування доходів. Засноване на ретельному аналізі ринку та потенційного обсягу продажів. Прогнозування доходів допомагає визначити, які прибутки ви можете очікувати від франшизи. Враховуйте сезонні коливання, конкуренцію, ринкові тенденції та споживацькі поведінки, щоб зробити ваші прогнози якомога точнішими.

2. Оцінка витрат. Детальний розрахунок всіх стартових та оперативних витрат є критично важливим. Включіть витрати на ліцензії, обладнання, оренду, зарплати, утримання магазину, рекламу та інші поточні витрати. Це дозволить вам зрозуміти, скільки грошей потрібно інвестувати перед тим, як ваш бізнес почне приносити прибуток.

3. Розрахунок точки беззбитковості. Точка беззбитковості вказує, коли загальний дохід від франшизи дорівнює загальним витратам. Розрахунок цього показника допоможе вам зрозуміти, через який час ви почнете отримувати чистий прибуток. Це критично важлива інформація для планування вашого фінансового майбутнього.

4. Встановлення фінансових цілей. Встановлення короткострокових та довгострокових фінансових цілей допоможе тримати ваш бізнес на правильному шляху. Визначте реалістичні цілі продажів та прибутку на кожен місяць, квартал та рік.

5. Моніторинг та коригування. Постійний моніторинг вашого фінансового стану дозволить вам своєчасно реагувати на будь-які відхилення від плану. Будьте готові до коригування своїх фінансових стратегій у відповідь на змінні ринкові умови, зміни у споживчому попиті або непередбачені витрати.

Отже, вибір правильної франшизи – це процес, що вимагає ретельного аналізу та стратегічного планування. Уникнення поспішних рішень і врахування всіх вищезазначених факторів збільшить шанси на успіх вашого бізнесу у сфері роздрібної торгівлі.

Важливо розуміти, що кожен аспект вибору франшизи, від фінансових умов договору до юридичної перевірки та аналізу ринку, має своє значення в створенні стабільної та прибуткової бізнес-моделі.

Важливо пам’ятати, що успіх у франчайзингу також залежить від вашої пристрасті та відданості бізнесу. Обираючи франшизу, яка відповідає вашим інтересам та цінностям, ви з більшою ймовірністю будете насолоджуватися своєю роботою і працювати над її розвитком з ентузіазмом. Це, своєю чергою, сприятиме кращому обслуговуванню клієнтів та підвищенню загальної продуктивності бізнесу.

Віталій ДЕМЧИШИН, керівник проєктного відділу «Наш Край»|SPAR: https://rayon.in.ua/authors/484/vitaliy-demchishin