Перехід від традиційного роздрібного бізнесу до онлайн-продажів: виклики та переваги

01.09.2023

Війна в Україні призвела до значних змін у роздрібній торгівлі. Багато офлайн-магазинів були пошкоджені або зруйновані, а інші були змушені закритись через нестачу товарів та клієнтів. У таких умовах ритейлери були змушені переорієнтовуватися на онлайн-продажі.

Виклики переходу на онлайн-продажі

Перехід від традиційного роздрібного бізнесу до онлайн-продажів є складним процесом, який супроводжується рядом викликів. До них відносяться:

 • Вартість запуску та підтримки онлайн-магазину. Онлайн-магазини потребують інвестицій у створення веб-сайту, розробку дизайну та маркетинг. Вартість запуску онлайн-магазину може становити від кількох тисяч до мільйонів гривень.

Цей виклик є найбільш очевидним і часто стає головним аргументом проти переходу на онлайн-продажі. Однак, як показує практика, ще це злегкістю вирішується. Наприклад, торгові заклади можуть скористатися готовими рішеннями для створення онлайн-магазинів або залучити зовнішніх фахівців.

 • Недостатній досвід у сфері електронної комерції. Багато мереж не мають досвіду в онлайн-продажах, що може призвести до помилок та втрат. Наприклад, можуть не враховувати особливості онлайн-продажів, такі як поведінка споживачів, системи оплати та доставки. Тут важливо залучити до процесу розробки та запуску онлайн-магазину експертів у сфері електронної комерції.
 • Зміна поведінки споживачів. Споживачі в умовах війни можуть змінити свої вимоги до товарів та послуг. Наприклад, вони можуть бути більш зацікавлені в товарах першої необхідності, таких як продукти харчування та медикаменти, або в товарах, які дозволяють їм працювати та навчатися дистанційно.

Переваги переходу на онлайн-продажі

 • Можливість продовжувати роботу в умовах війни. Онлайн-продажі дозволяють супермаркетам продовжувати працювати навіть у разі закриття офлайн-магазинів.
 • Доступ до нових клієнтів. Онлайн-продажі дозволяють досягти нових клієнтів, які не могли б відвідати їхні офлайн-магазини. Наприклад, це можуть бути люди, які проживають у віддалених регіонах або мають обмежену можливість пересування.
 • Зменшення витрат. Онлайн-продажі можуть допомогти зменшити витрати на оренду, персонал та логістику. Наприклад, скоротити кількість офлайн-магазинів або об’єднати їхні логістичні центри.

Війна в Україні призвела до зростання популярності електронної комерції в роздрібній торгівлі. За даними дослідження, проведеного компанією EVO, частка електронної комерції в українському ритейлі в 2022 році зросла з 9% до 11–12%. Цей тренд, швидше за все, продовжуватиметься в майбутньому, навіть після закінчення війни.

Найпопулярнішими категоріями товарів, які українці купують в інтернеті, є продукти харчування, товари для дому та одяг.

Ці категорії товарів є найбільш затребуваними в умовах війни, коли люди намагаються забезпечити себе необхідними товарами та послугами.

Торгові мережі, які планують перейти на онлайн-продажі, можуть впровадити такі рекомендації:

 • Проведіть дослідження ринку. В першу чергу потрібно провести дослідження ринку, щоб зрозуміти, які товари та послуги є найбільш затребуваними в онлайн-каналі продажів.
 • Розробіть ефективну маркетингову стратегію.  Потрібн розробити ефективну маркетингову стратегію, щоб залучити нових клієнтів та підвищити їхню лояльність.
 • Забезпечте якісний сервіс. Це потрібно для того, щоб задовольнити потреби клієнтів. Це включає в себе швидку доставку товарів, зручний спосіб оплати та можливість повернення та обміну товарів.
 • Збереження конкурентоспроможності.  Постійно вдосконалювати свої послуги та прагнути до підвищення якості обслуговування, щоб залишатися конкурентоспроможними в умовах зростаючої конкуренції.

Перехід від традиційного роздрібного бізнесу до онлайн-продажів є складним, але необхідним процесом для франчайзингових мереж у умовах війни. Мережі, які зможуть успішно адаптуватися до цього переходу, матимуть кращі шанси на виживання та подальший розвиток.

Цікаві факти

 • У деяких країнах світу, таких як Швеція та Норвегія, онлайн-продажі вже давно є основним каналом роздрібної торгівлі.
 • У США онлайн-продажі складають близько 20% від загального обсягу роздрібної торгівлі.
 • Очікується, що до 2025 року глобальні онлайн-продажі досягнуть 5 трильйонів доларів США.

Керівниця проєкту інтернет-магазину «Наш Край» Тетяна МАРЧУК