Історія інтернет-магазинів: з чого усе почалося?

08.04.2023

Історія інтернет-магазинів продуктів налічує понад два десятиліть. Перший інтернет-магазин продуктів був заснований братами Ендрю та Томасом Паркерами (компанія Peapod) в 1996 році у Чикаго, США. Ця компанія була створена з метою забезпечення зручної та доступної доставки продуктів до дому для мешканців великих міст. 

Перший замовлення здійснили в 1990 році, і це була доставка продуктів до однієї з мешканок південної частини Чикаго. Спочатку Peapod працював як телефонна служба замовлення продуктів, а в 1996 році він запустив свій власний веб-сайт для онлайн-замовлень. Вони пропонували доставку продуктів тільки по Чикаго, але потім компанія розширила свій бізнес на інші міста США.  Зараз Peapod є одним з провідних інтернет-магазинів продуктів у світі.

Згодом інші компанії почали наслідувати успіх Peapod і створювати свої власні онлайн-магазини харчових продуктів.

Наприклад, в 1998 році компанія NetGrocer запустила свій інтернет-магазин, який пропонував доставку продуктів по всій території США. Водночас в Європі відбувалося аналогічне розширення інтернет-супермаркетів.

Інтернет-магазини продуктів поступово ставали все популярнішими серед споживачів, оскільки забезпечували зручність та доступність. Зараз такі магазини продуктів можна знайти у більшості країн світу, а деякі з них пропонують навіть міжнародну доставку.
У 2020 році, внаслідок пандемії COVID-19, веб-магазини харчових продуктів стали ще більш популярними серед споживачів. Багато людей обрали саме цей спосіб покупки продуктів, щоб уникнути контакту з іншими людьми та мінімізувати ризик зараження COVID-19. Це призвело до значного зростання популярності та обсягу продажів.

Сьогодні інтернет-супермаркети продуктів пропонують широкий асортимент товарів, від свіжих продуктів харчування до продуктів з довгим терміном зберігання. Крім того, деякі магазини пропонують різноманітні послуги, такі як доставка наступного дня, автопідписка на регулярну доставку, використання купонів та знижок тощо.

У майбутньому інтернет-гіпермаркети продуктів харчування будуть продовжувати розвиватися та ставати інноваційнішими. За допомогою технологій штучного інтелекту та аналізу даних, буде можливість пропонувати більш персоналізовані послуги та рекомендації для споживачів. 

Цікавий факт

Найбільша сума замовлення в інтернет-магазині продуктів харчування може різнитися в залежності від регіону, де цей магазин знаходиться, а також від того, які товари продаються. Проте, можна навести деякі приклади рекордних замовлень в різних країнах.

Наприклад, у 2020 році в США житель Флориди замовив в інтернет-магазині Instacart товари на суму понад $2 000. В тому ж році, житель Нової Зеландії зробив замовлення на суму понад $1 000 в інтернет-магазині My Food Bag. У китайському магазині JD.com, який також продає харчові продукти, замовлення на суму понад 100 000 юанів (понад $15 000).

Зазвичай, сума замовлення в інтернет-магазинах продуктів харчування коливається від кількох доларів до кількох сотень доларів в залежності від кількості та якості товарів, які замовляються.

5 найуспішніших інтернет-магазинів продуктів харчування на сьогодні:

  • Amazon Fresh – це сервіс, який надається Amazon, одним з найбільших інтернет-магазинів в світі. Amazon Fresh пропонує широкий асортимент продуктів харчування, включаючи свіжі продукти, заморожені продукти, продукти органічного виробництва та готові страви. Amazon Fresh також пропонує безкоштовну доставку замовлень на суму понад 35 доларів.
  • Instacart – це популярний сервіс з доставки продуктів харчування, який працює в США та Канаді. Instacart співпрацює з багатьма мережами супермаркетів та надає можливість замовляти продукти з будь-якого магазину. Крім того, Instacart пропонує широкий вибір продуктів, включаючи екологічно чисті та органічні продукти.
  • Walmart Grocery – це інтернет-магазин, який належить одному з найбільших роздрібних мереж в світі – Walmart. Walmart Grocery пропонує широкий вибір продуктів харчування, включаючи органічні продукти та продукти без глютену. Крім того, Walmart Grocery надає можливість замовляти продукти онлайн та забирати їх в магазині безкоштовно або замовляти доставку за додаткову плату.
  • FreshDirect – це інтернет-магазин, який працює в Нью-Йорку та його околицях. FreshDirect пропонує широкий вибір продуктів харчування, включаючи свіжі фрукти та овочі, м’ясо та рибу, хліб та випічку, а також продукти з безліччю дієтичних обмежень.
  • Ocado – це онлайн-сервіс, який працює в Великобританії та є одним з найбільших інтернет-магазинів продуктів харчування в країні. Він пропонує безкоштовну доставку на домівку для замовлень понад £75, а також має свій власний магазин, де клієнти можуть бачити, як пакуються їхні замовлення.

Крім цих п’яти інтернет-магазинів, існує безліч інших, які пропонують широкий вибір продуктів харчування та різні варіанти доставки. Наприклад, в Україні популярними є такі інтернет-магазини, як «Наш Край», SPAR та інші. У США популярними є такі інтернет-магазини, як Peapod, Thrive Market та Boxed.

У світі все більше компаній входять у цей ринок та розширюють свій асортимент, щоб забезпечити клієнтам широкий вибір та зручність під час замовлення продуктів харчування в Інтернеті. 

Керівниця проєкту інтернет-магазину «Наш Край» та SPAR  Тетяна МАРЧУК